Page 1
Standart

İki Büyük Türk Sevdalısı

-Piyer Loti ve Claude Farrere’in Lehimizdeki Yayınları-Piyer Loti’yi İstanbul’a Davet Düşünceleri-

Ünlü Fransız edebiyatçısı, büyük dostumuz Pierre Loti ‘nin geçende L’Écho de Paris Gazetesi’nde yayınladığı bir yazıyı özetle gazetemize almıştık… Bu yazı her tarafta büyük bir memnuniyetle okunmuştur… Pierre Loti ‘nin Türkler hakkındaki yazdıklarının yanında duran bir kişi daha vardır ki o da yine Pierre Loti gibi Fransız edebiyatçılarından olan Claude Farrere’dir. Memleketimizde uzun süre bulunmuş ve Türkleri tam anlamıyla tanımış olan Claude Farrere I. Dünya Savaşı’ndan az önce “L’homme Qui Assassina-Katil Olan Adam” adıyla bir roman yayınlamıştı. İstanbul’da geçen bir olayı anlattığı bu romanında Claude Farrere Beyoğlu’nun sıradan yaşantısını ve Beyoğlu semtinde yaşayanların, Tatlısu Frenklerinin entrikalarından bahsetmektedir…”

Resim alt yazıları: Pierre Loti

1 sağ: Ünlü Fransız edebiyatçısı saygıdeğer dostumuz Pierre Loti

2 sol: Tanınmış Fransız yazarlarından saygıdeğer dostumuz Claude Farrere’dir

Etiketler: , , ,
Standart

Belediye’nin Önemli Bir Girişimi: Turist Rehberi

-Turist Rehberi-

Belediye kendi sınırları içindeki Fatih, Beyoğlu, Anadolu;  ve sınırı dışındaki Yeşilköy, Bakırköy, Boğaziçi Rumeli Kıyısı, Adalar ve Boğaziçi Anadolu kıyısı için hazırlattığı toplam sekiz paftayı içeren bir turist rehberi düzenlemiştir. Bu rehberde haritaların yanında ayrıca sokak, meydan, cami, mescit, resmi kuruluşlar ve büyük binaların fotoğrafları bulunacak ve tarihi bilgileri de bu rehberde yer alacaktır.”

Etiketler: , , , , , ,
Standart

Savaş Resimleri Sergisi

“Harbiye Nezareti’nin girişim ve teşvikleri ile müttefikimiz olan ülkelerde gösterilmek üzere kimi ressamlarımızın çizdiği savaş ve askerlik konulu tabloların çiziminin tamamlandığını ve bunların Avrupa’ya gönderilmeden önce az bir zaman için Beyoğlu’ndaki “Galatasaraylılar Yurdu” salonunda teşhir edileceğini yazmıştık…

Bizim de gelişmiş milletleri geri kalmış milletlerden ayırt eden eserlere sahip olduğumuzu yani bizim de müzik, mimari, resim ve benzeri güzel sanatlarda hissemizin bulunduğunu ayrıca yerli ve batılı akımların her ikisinde az çok başarılı olduğumuzu göstermeliyiz ki batı mahfillerine hakim olan ve zararı bize dokunan bilgisizlik yavaş yavaş ortadan kalksın. İşte savaş resimleri sergisinin düzenlenme amacı budur…”

Etiketler: , , , , ,
Standart

Tifüse Karşı Mücadele

“Bir süreden beri şehrimizde Tifüs (lekeli humma) vakaları görülmektedir. Genellikle uzun savaş yıllarında ortaya çıkan özellikle bit aracılığıyla taşınan bu hastalık son zamanlarda bir parça yayılma eğilimi gösterdiğinden Belediye bu hastalıkla mücadele etme kararı almıştır. Tifüsün taşıyıcısı bitler olduğu için Belediye Tarihi Yarımada, Beyoğlu, Kadıköy ve Üsküdar’da hamamlar kiralayarak, yoksulların buralarda ücretsiz yıkanmasını ve çamaşırlarını temizlemelerini sağlayacaktır. Öte yandan vapurların, tramvay ve Tünel’de çalışan vagonların da sık sık temizlenmesine karar verilmiştir…”

Etiketler: , , ,
Standart

Kalpazanlık Çetesi Yakalandı

“Brezilyalı Bernardo ve Nevşehirli Apastol’den oluşan kalpazan ve dolandırıcılık çetesi dün yakalanmıştır. Bunlar elektrikle çalışan bir makine yaparak güya gerçek bir banknottan yeni bir banknot kopyalayabildiklerini söyleyerek kimi saf şahısları dolandırmaya cesaret etmişlerdir. Önce Sabit Paşa’dan altmış, Sarraf Hacı Sarandi’den yedi yüz elli lira dolandırmışlar en son bir Müslüman tüccardan 2.500 lira almaya teşebbüs etmişler ancak güvenlik güçlerince alınan önlemler sonucunda emellerine erişemeyerek suç üstü yapılıp bütün araç ve gereçleriyle Beyoğlu’nda yakalanarak tutuklanmışlardır…”

Etiketler: , , , , ,
Standart

Sinema Hakkında

“Bizde Yerli Sinema

…Geçenlerde Beyoğlu sinemalarından birinde ilk defa çekimi yapılmış film gösterilmişti. Film Beyoğlu’nda yaşanan bir olayı anlatıyordu. Olay sıradan ve önemsiz olduğu gibi filmin çekimi de kalitesizdi. Bununla beraber insan, olayın tanıdığı bir çevrede geçmesinden ister istemez bir zevk ve memnuniyet duyuyordu. İşte bu, filmin kalitesiz olmasına rağmen bize zevk vermesi yerli sinema hakkında birkaç satır yazı yazmayı hatırlattı…”

Etiketler: ,