Page 1
Standart

Rusya’da Büyük Bir İslâm Devleti

“Türk-Tatar Devleti:

Yüzölçümü, Büyük Şehirleri, Nüfusu

Kazan Şehri Bolşeviklerde

Dahilî Rusya içlerinde kurulan Türk-Tatar İslam Devletinin genel yapısını ve sınırlarını gösterir harita

Osmanlı basını ve kamuoyu Rusya’nın enkazından doğan İslam Devletlerinin bir bölümüyle  yakından alakadar olmuş, bunlara dair herkesin kolayca erişebileceği doğru bilgiler edinebilmişti. Kırım ve Güney-Kuzey Kafkasya’da kurulan hükümetler hakkında elde edilen bilgilere bunların geleceklerine gösterilen ilgiye karşılık Rusya’da yaşayan İslâm ahalisinin, Türk ve Tatarların durumları tarafımızdan yeterince bilinememiş, Osmanlı kamuoyu din ve ırk kardeşlerimizin parlak ve şerefli tarih sahifelerini dolduracak fedakârlıklarından neredeyse habersizdi. Halbuki Kazan’ın Bolşevikler tarafından ele geçirildiğine dair haberi doğru kabul edersek, bu tüm Türk ve Müslümanları derinden yaralayacak niteliktedir…”

Etiketler: , , , , , ,
Standart

Ordumuz Tebriz’de

“İngiliz Oyunlarına Karşı Mecburi bir Önlem

Urumiye Gölünün İki Tarafının ve Tebriz Şehrinin Ele Geçirilmesi

Şehre Dair Kısa Coğrafi ve Tarihi bilgi

Güney Azerbaycan’da askerlerimiz tarafından ele geçirilen Tebriz şehrinin manzarası

Dünkü gazetelerde yer alan Osmanlı Resmi bildirisi İngilizlerin İran’da ilerlemeleri üzerine Kafkasya Ordumuzun kanadını korumak amacıyla birliklerimizin Urumiye Gölünün iki tarafını ve Tebriz şehrini ele geçirdiklerini bildiriyordu. Görünüyor ki hükümetimiz İran’ın kuzeyindeki bazı bölgelerine mecburen girmek zorunda kalmıştır. Gerçekten de İngilizler Rusya’nın yıkılmasından sonra İran’da Rus hakimiyetindeki yerlerde kendi egemenliğini sağlamak hatta İran üzerinden Rusya’ya yeniden girip Bolşevikleri devirmek için büyük çaba göstermişlerdir…”

Etiketler: , , , , ,
Standart

Kırım Faciası

“Türkistan’da Taşkent şehrinde yayınlanan “Uluğ Türkistan” Gazetesinden: Rus Karadeniz filosuna mensup askerler, Sivastopol’da Kırım Müslümanları özerk İdaresi hizmetinde bulunan 200’den fazla subayı öldürdükten sonra ülkeye saldırmaya karar vererek, bağlı şehirlerini yağmaya başlamışlar, torpido ile Yalta şehrini bombardıman etmişler sonra şehre girerek köylere dağılmışlardır. Halk ise malını ve namusunu korumak için kimisi balta ve kimisi odun ile kendilerini savunmuşlardır. Dışarıdan gelen denizciler dükkan ve evleri yağmalarken içeride bulunan Bolşevikler Kırım hanlarının başkenti ve şimdiki hükümetin merkezi olan Bahçesaray şehrine saldırmışlar ancak oradaki Müslüman askerler mermileri bitinceye kadar şehri savunmayı sürdürmüşlerdir…”

Etiketler: , , , ,