Page 1
Standart

Senüsi Şeyhi Tarafından Padişah’a Kılıç Kuşatılması

“Eyüp Sultanda; Edirnekapı’da; Fatih’in Türbesinde

Dün tarihi bir gündü. Şehrimiz nadiren yaşadığı görkemli bir törene şahit oldu. Yeni Padişahın kılıç kuşanma törenini ne zamandan beri beklemekte olan halk dün sabah bu haberi duyunca sokaklara dökülmüş ve tören alayının geçeceği yerlerde öbek öbek toplanmıştı…

Kılıç Kuşanma

Padişahımızın işaret etmesi üzerine Refik Bey Hz. Ömer’in kılıcını Şeyh Seyid Ahmed eş- Şerif Senüsi’ye vermiş, o da Fatiha okuyup Müslümanların halifesine kılıcı kuşandırmıştır. Ardından Arapça bir dua etmiştir. Padişahımız bellerinde kılıç olduğu halde uğur ve bereket için  iki rekat namaz kılmışlardır…”

Etiketler: , , ,
Standart

Sultan V. Mehmet’in (Reşat) Vefatları Sultan VI. Mehmet Han’a (Vahideddin) Biat Töreni

Sultan V. Mehmet (Reşat) Han dün akşam saat yediyi on dakika geçe aramızdan ayrılarak ahirete göç eylemişlerdir. Bugün saat on birde Eyüp Sultan’da definleri yapılacaktır.

Resmi Bildiri:

Krallara yakışan özellikleri ve yüksek ahlakıyla halkının gönlünü fethetmiş olan Sultan V. Mehmet (Reşat) Han birkaç yıldan beri muzdarip bulundukları şeker hastalığının şiddetlenmesi sonucu düştükleri hasta yatağında sekiz gün kadar yattıktan sonra dünkü çarşamba günü öğleden sonra  saat, yediyi on geçe ahirete göç etmişlerdir…”

“Sultan V.Mehmed (Reşat) Han

“Sultan VI. Mehmed (Vahideddin) Han

Etiketler: , ,