Page 1
Standart

Kahraman Bir Pilotumuz

“Önceki gün şehrimize saldıran düşman savaş uçaklarına karşı havalanan Vecihi ve Fazıl beylerdir. Fazıl Bey bu üstün kuvvetlerle yaptığı çarpışma neticesinde yaralanmıştı. Düşman uçaklarının makineli ateşi ile göğsünün sağ tarafından iki kurşun almış sol elinin küçük parmağı ile yanındakinin son boğumlarını kaybetmiştir. Yine de bütün bu ağır yaralara rağmen cesur ve genç pilot Yeşilköy’e inmeyi başarmıştır. Pilotumuzu hastaneye taşıyacak bir otomobilin çok geç bulunabilmesi bunun da yolda bozulması yüzünden yaralı ancak gece saat sekiz buçukta Gülhane Hastanesine ulaştırılmış…”

Etiketler: , ,
Standart

Dünkü Hava Hücumu

Düşman Uçaklarının Dünkü Saldırıları – İstanbul Üzerinde Hava Mücadelesi – Kahraman Fazıl Beyin Yaralanması – Düşman Uçakları Bomba Atmadılar!

Dünkü hava mücadelesine katılan pilotlarımızdan Vecihi Bey

… Saat iki sıralarında gördüğümüz iki savaş uçağımızın birisinde Yüzbaşı Fazıl diğerinde büyük ihtimal ile Pilot Vecihi Bey vardı. Bunlara Fazıl Bey komuta ediyordu. Düşmanla ilk teması cesur Fazıl Bey yaptı… Pilot Vecihi Bey ise 1. Dünya Savaşı’nda cephelerde ve özellikle Kafkas Cephesi’nde görev almıştır. Görece daha yeni bir pilot olan Vecihi Bey de Fazıl Bey gibi bir hayli üne sahip olmuştur. Sözü geçen pilotumuz birkaç sene evvel Kafkasya’da Rus uçakları ile yaptığı bir mücadelede başından aldığı bir yaradan dolayı o zaman Rusların işgalinde bulunan Erzurum civarına inmek zorunda kalmış ve onlara esir düşmüştür. Sonra Dağıstanlı bir dindaşın yardımıyla Acem dervişi kıyafeti ile Rusya’dan kaçarak vatanına dönmüştü…”

Etiketler: , , , , , ,