Page 1
Standart

Denizciliğimizdeki İlerlemeler

“Yabancı gemi inşaa tersanelerine gönderilecek tersane çırakları hakkındaki kanun tasarısının Mebusan Meclisi’nin 8 Mart Perşembe günkü oturumunda görüşülmesi dolayısıyla Bahriye Müsteşarı Güverte Albayı Vasıf Beyin denizcilerimizin bilgisini yükseltmek ve görgüsünü yükseltmek amacıyla karar alınıp uygulanan iyileştirmeler hakkında meclise ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştur. Vasıf Beyin meclise yaptığı bu açıklamayı biz de buraya kaydediyoruz.

Bu münasebetle şunu da ekleyelim ki meclisçe kabul edilen çıraklar kanun tasarısı gerçekten çok yararlı bir kanun olup gemi inşaat sanayinin ülkemizde kurulması ve ilerlemesi konusunda büyük yararlar sağlayacaktır.”

Etiketler: ,
Standart

Mebusan Meclisi’nde Bütçe Görüşmeleri

-Genel Borçlarımız, Maliye Bakanı Cavit Beyin Konuşması-

“…Harp harcamalarını da fazla fazla 20 milyon lira tahmin edecek olursak, Ağustos sonunda genel borçlarımızın toplamı 180 milyon lirayı bulacaktır ki, hemen hemen 36 aya böldüğümüzde bu aylık 5 milyon lira demektir.

Tüm borçlarımız 330 milyon lira:

İşte efendiler üç seneden beri devam eden savaşın sırtımıza yüklediği miktar budur. Buna savaş öncesi mevcut olan 150 milyon liralık borcumuzu ekleyecek olursak genel borçlarımızın toplamı 330 milyon liraya ulaşmış oluyor ki bunun da yıllık taksitleri birbiri üzerine  % 6 hesabıyla  hemen hemen 21 milyon lira eder…”

Etiketler: ,