Page 1
Standart

Anadolu’ya Dair Filmler

 

“Eğitim Bakanlığı adına çeşitli şehirlere, köylere ait sinema filmleri çekmek üzere Anadolu’ya gönderilmiş olan Necati Bey Filistin, Bağdat ve Musul bölgelerinde bir seyahat yaptıktan sonra en son İzmir’e gelmiştir. Pek yakında şehrimize gelecektir. Sinema vatandaşın eğitilmesi, fikri ve ilmi gelişimi için çok önemli bir araç haline geldi. Gelişmiş ülkeler bu yeni teknolojiden istifade ediyorsunuz. Ondan birçok alanda faydalanıyorsunuz; gidemeyeceğiniz şehirleri, yerleri, insanları seyrediyorsunuz, yüz binlerce lira masrafla gerçekleştirebileceğiniz faaliyetleri herkesin yararına kolayca yapıyorsunuz…”

,

Etiketler: , , ,
Standart

SYKES-PICOT ANLAŞMASI (16 Mayıs 1916)

Dünya Savaşı esnasında İngiltere Osmanlı’ya karşı ayaklanan Mekkeli Şerif Hüseyin’i destekleyerek Bir Arap Devleti kurulması hususunda Fransa ile anlaştılar. Irak ve Filistin’de Şerif’e bağlı ama İngiliz kontrolünde Arap devleti kurulacaktı.  O dönemde Osmanlı Devleti’ne isyan eden Mekke Şerifi Hüseyin ile Mısır’daki Britanya Yüksek Komutanı Mc Mahon arasında gizli bir anlaşma imzalanmıştı. Ancak sonradan konudan haberdar olan Fransa söz konusu anlaşmaya karşı çıktı. Anlaşmaya, kendisinin de dahil edilmesini ve yeniden düzenlenmesini istedi. Rusya’nın da katılımı ile anlaşma tekrardan şu şekilde düzenlendi:

Rusya’ya;Trabzon, Erzurum, Vanve Bitlisile Güneydoğu Anadolu’nun bir kısmı verilecek, Fransa ise Adana, Antep, Urfa, Diyarbakır, Musul ve Suriye’nin kıyı bölgesini alacak, İngiltere de başta Hayfa ve Akka limanları olmak üzere Bağdat, Basra şehirleri ile Basra Körfezi’ne dek olan kesim İngiltere’ye bırakılacaktı. Ayrıca İskenderun serbest bir liman işlevi görecekti. Filistin bölgesinde uluslararası bir yönetim kurulacaktı. Yapılan bu gizli anlaşma daha sonra Rusya’da meydana gelen 1917 Devrimi ile bozulmuş ve Lev Troçki 24 Kasım 1917’de bu anlaşmayı yayınlayarak Osmanlı Devleti’nin parçalanması esas alan anlaşmayı bütün dünyaya duyurmuştur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,