Page 1
Standart

Arabistan’ın Bağımsızlığı!

“İkinci Yıldönümüymüş

İngilizlerin bir oyuncağı olan Hüseyin ile yol arkadaşlarının Arabistan’da nasıl feci bir oyun oynamak istedikleri malumdur. Nihayet bunlar memleketlerini sürükledikleri felakete karşı kayıtsız bir şekilde İngilizlerin aşağılık bir oyuncağı olmuşlardır. Maten gazetesinin 5 Haziran tarihli nüshasında gördüğümüz bir telgrafı bunların hayasızlığı ne derece ilerlettiklerini gösterdiği için naklediyoruz:

Kahire 3 Haziran-Arabistan’ın bağımsızlığının ikinci yıl dönümü dolayısıyla Cidde’deki Arap Valisi, İngiliz, Fransız, İtalyan diplomatlarıyla diğer memurlarına ve Arap Devletlerinin ileri gelen görevlilerine yine Arap ve Avrupalı devlet adamlarına hükümet konağında mükellef bir ziyafet vermiştir. Yeniden oluşturulan Arap jandarmalarıyla şehirde bulunan askeri birlikler güvenliği sağlamaktaydılar. Bu gösterişli tören çok beğenilmiş ve kendisine çok sayıda kutlama telgrafı gönderilmiştir.”

 

Etiketler: , , , , ,
Standart

Yemen’de Harekât/İmam Yahya’nın Samimiyeti

“Şimdi de Yemen’den aşağıdaki bilgiler elde edilmiştir:

Aden önündeki birliklerimiz harekatlarına devam etmekte ve Taiz’deki bütün kabile reisleri bu harekata katılmakla fedakarca hizmetlerinde gayret ve kararlılık gösteriyorlar…

İmam Yahya’nın yüce Hilafet makamına beslediği samimiyet ve bağlılık ile maddi ve manevi hizmetlerinin büyüklüğü her türlü övgüye layık olup Asir bölgesi dahi Şerif Hüseyin’in isyanına katılmayarak onun her türlü bozgunculuğunu boşa çıkarmıştır… (MA).”

 

Etiketler: , , ,
Standart

SYKES-PICOT ANLAŞMASI (16 Mayıs 1916)

Dünya Savaşı esnasında İngiltere Osmanlı’ya karşı ayaklanan Mekkeli Şerif Hüseyin’i destekleyerek Bir Arap Devleti kurulması hususunda Fransa ile anlaştılar. Irak ve Filistin’de Şerif’e bağlı ama İngiliz kontrolünde Arap devleti kurulacaktı.  O dönemde Osmanlı Devleti’ne isyan eden Mekke Şerifi Hüseyin ile Mısır’daki Britanya Yüksek Komutanı Mc Mahon arasında gizli bir anlaşma imzalanmıştı. Ancak sonradan konudan haberdar olan Fransa söz konusu anlaşmaya karşı çıktı. Anlaşmaya, kendisinin de dahil edilmesini ve yeniden düzenlenmesini istedi. Rusya’nın da katılımı ile anlaşma tekrardan şu şekilde düzenlendi:

Rusya’ya;Trabzon, Erzurum, Vanve Bitlisile Güneydoğu Anadolu’nun bir kısmı verilecek, Fransa ise Adana, Antep, Urfa, Diyarbakır, Musul ve Suriye’nin kıyı bölgesini alacak, İngiltere de başta Hayfa ve Akka limanları olmak üzere Bağdat, Basra şehirleri ile Basra Körfezi’ne dek olan kesim İngiltere’ye bırakılacaktı. Ayrıca İskenderun serbest bir liman işlevi görecekti. Filistin bölgesinde uluslararası bir yönetim kurulacaktı. Yapılan bu gizli anlaşma daha sonra Rusya’da meydana gelen 1917 Devrimi ile bozulmuş ve Lev Troçki 24 Kasım 1917’de bu anlaşmayı yayınlayarak Osmanlı Devleti’nin parçalanması esas alan anlaşmayı bütün dünyaya duyurmuştur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,