Page 1
Standart

Şair Nigâr’ın Vefatı

Tifüs denilen zalim hastalık, bu hafta kadınlığın şiir ve edebiyat dünyasından gayet kıymetli bir vücudu alıp götürdü. Kadın dehasının yüksek hislerini senelerden beri kıvrak  bir zekâ ile nazmederek feryat eden şaire-i dâhiyemiz Nigar’ımız ebedilik yurduna göçtü, Göçtü ama eserleri bu dünyada ismini ölümsüzleştirdi.

Merhume-i mağfura edebi eserlerinden başka millete üç zeki ve asil evlat dahi bıraktı. Münir, Feridun, Keramet.. Bu beyler o dâhi-i irfanın, o muhterem validenin terbiyesiyle yetişti, milletin yükselmesine çalışmak hissiyle büyütüldü. Bu muhterem beylere ve sair aile fertlerine, bütün kadınlıga, gözlerimiz yaşlı, kalplerimiz dağlı olduğu halde derin üzüntü içinde taziyelerimizi beyan eyler ve yazarlarımızla okurlarımızdan merhume-i mağfurenin örnek yönleri, şiirleri ve diğer, eşsiz eserleri hakkında yorumlar bekleriz.

Etiketler: , , , ,
Standart

Tifüse Karşı Mücadele

“Bir süreden beri şehrimizde Tifüs (lekeli humma) vakaları görülmektedir. Genellikle uzun savaş yıllarında ortaya çıkan özellikle bit aracılığıyla taşınan bu hastalık son zamanlarda bir parça yayılma eğilimi gösterdiğinden Belediye bu hastalıkla mücadele etme kararı almıştır. Tifüsün taşıyıcısı bitler olduğu için Belediye Tarihi Yarımada, Beyoğlu, Kadıköy ve Üsküdar’da hamamlar kiralayarak, yoksulların buralarda ücretsiz yıkanmasını ve çamaşırlarını temizlemelerini sağlayacaktır. Öte yandan vapurların, tramvay ve Tünel’de çalışan vagonların da sık sık temizlenmesine karar verilmiştir…”

Etiketler: , , ,