Page 1
Standart

Padişahın Kısa Bir Açıklaması

“Yüce Ordu ve Donanmama,

Müminlerin lideri, ulu hakan ve başkomutanımız kardeşim Sultan V. Mehmed Han’ın (Reşat) hepimizi ağlatan kaybıyla emir komutanızı ele alıyorum. Senelerden beri bin bir zorlukla Osmanlı ve İslam tarihine hanedanım için şanlı sahifeler ilave eden siz arslanlar yurdunun kahraman yavrularına memnuniyetimi bildirir ve bu uğurda hakkın rahmetine kavuşarak er meydanlarında can vermiş olan şehitlerimizi tam bir hürmetle anarım…

Mehmed Vahîdeddin”

 

Etiketler: , , ,
Standart

Sultan V. Mehmet’in (Reşat) Vefatları Sultan VI. Mehmet Han’a (Vahideddin) Biat Töreni

Sultan V. Mehmet (Reşat) Han dün akşam saat yediyi on dakika geçe aramızdan ayrılarak ahirete göç eylemişlerdir. Bugün saat on birde Eyüp Sultan’da definleri yapılacaktır.

Resmi Bildiri:

Krallara yakışan özellikleri ve yüksek ahlakıyla halkının gönlünü fethetmiş olan Sultan V. Mehmet (Reşat) Han birkaç yıldan beri muzdarip bulundukları şeker hastalığının şiddetlenmesi sonucu düştükleri hasta yatağında sekiz gün kadar yattıktan sonra dünkü çarşamba günü öğleden sonra  saat, yediyi on geçe ahirete göç etmişlerdir…”

“Sultan V.Mehmed (Reşat) Han

“Sultan VI. Mehmed (Vahideddin) Han

Etiketler: , ,
Standart

Surre-i Humayun Alayı

“Saltanatımızın güzel adetlerinden biri olan Surre-i Humayun Alayı dün Dolmabahçe Sarayı’nda yapılmıştır. Padişah Hazretleri saat üç buçuk sıralarında özel ikametgahından Mabeyn’e gelmiş ve beraberlerinde Veliaht Vahideddin Efendi, Şehzade Abdülmecit Ziyaeddin, Ömer Hilmi Efendiler, saray ileri gelenleri ve  görevlilerden bazıları bulunduğu halde sarayın 1. kat salonuna teşrif ve bakanlar tarafından karşılanarak emanet torbalarını bizzat kendileri mühürlemişlerdir… Halife Hazretleri, kürsi şeyhleri, hatip efendiler ve alimler tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve Fetih Suresi ardından Duahan Efendi tarafından yapılan duada hazır bulunmuşlardır…”

Etiketler: , ,