Page 1
Standart

Trablus’da da Dayak Yediler

“Trablus’ta İtalyanların ne kadar dar bir mevkide sıkışmış olduklarını ve mücahitlerimiz tarafından ele geçirilen ve geri alınan bölgeyi gösteren ayrıntılı harita.

İtalya savaşa en uygun şartlarda girmiş ve katılım zamanını en doğru bir şekilde hesaplamış olduğu halde 1. Dünya Savaşı’nda hiç şüphe yok ki en büyük onursuzluğu tadarak küçültücü derecede korkaklık ve beceriksizlik göstermiştir…

Trablus Mücahitlerimizin hemen hiçbir yerden yardım almadıkları halde koca İtalyan devletini devamlı hırpalamakta ve galip gelmekteydiler. Savaş araç ve gereç bakımından en mükemmel şekilde donatılan İtalyan askerleri Avusturya sınırında acizlikle çırpınırken son günlerde nihayet benzeri görülmemiş bozgunları yaşarken Trablus’ta mücahitlerimiz karşısında ezilmiş bir şekilde sıkışıp kalıyor…”

 

Etiketler: , , ,
Standart

İstanbul Halı Piyasası ve Savaş

“Osmanlı ülkesinin en önemli ihraç kalemlerinden birisi olup zamanında başkentin en öndeki ticaret kalemini oluşturan halıcılık 1911’den 1913 yılına kadar süren Balkan Savaşlarından çok etkilenmiştir. 1.Dünya Savaşı ise İstanbul’un dışarıya yaptığı halı ihracatını bir kat daha düşürmüştür. Normal zamanlarda İstanbul dışarıya yıllık 50 milyon Franklık halı ihrac etmekteydi. Savaştan sonra ihracatın yeniden bu dereceye yükselebilmesi çok zaman alacaktır. İstanbul piyasasında en başta bütün Anadolu’nun ürünleri onu takiben Kafkasya, İran ve Türkistan ürünleri toplanmaktadır. Dolayısıyla İstanbul bütün Doğu halılarının dünyaya açılan kapısı konumundadır. Türkiye’nin paha biçilmez halıları için başlıca alıcı Birleşik Amerika’dır…”

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Standart

Filistin’de Durum

“1.Filistin Cephesi’nde savaşın durumunu ve İngiliz Cephesi’ni ayrıntılarıyla gösteren harita.

2. Gazze muharebelerinde uğradığı yenilgiler nedeniyle Filistin Cephesi Komutanlığından alınan General Murray.

İngilizler, 1. Dünya Savaşı’nda bize karşı giriştikleri harekâtın hemen hepsinde başarısızlığa uğradılar. Çanakkale saldırısı tam anlamıyla sonuçsuz kalmış, Irak Harekâtı İngiltere’yi baştan başa sarsacak kadar büyük bir rezalete sebebiyet vermiş ve diğer saldırıları dahi sönüp gitmiş olduğu gibi Filistin yahut Sina saldırısı da Gazze’deki kahramanlarımızın cesaret dolu, gözü pek savunmaları karşısında çölün kumlarına saplanıp kalmıştır. İlkbaharda gerçekleşen Gazze muharebelerinde İngilizler güçlü süvari birliklerine, her boyutta toplarına, tank denen zırhlı araçlarına ayrıca sol kanattan donanmaları yardımına ve sayıca çok üstün olmalarına rağmen zafer yine kahraman Türk birliklerinin olmuştur.”

Etiketler: , , , , , ,