Page 1
Standart

Surre-i Humayun Alayı

“Saltanatımızın güzel adetlerinden biri olan Surre-i Humayun Alayı dün Dolmabahçe Sarayı’nda yapılmıştır. Padişah Hazretleri saat üç buçuk sıralarında özel ikametgahından Mabeyn’e gelmiş ve beraberlerinde Veliaht Vahideddin Efendi, Şehzade Abdülmecit Ziyaeddin, Ömer Hilmi Efendiler, saray ileri gelenleri ve  görevlilerden bazıları bulunduğu halde sarayın 1. kat salonuna teşrif ve bakanlar tarafından karşılanarak emanet torbalarını bizzat kendileri mühürlemişlerdir… Halife Hazretleri, kürsi şeyhleri, hatip efendiler ve alimler tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve Fetih Suresi ardından Duahan Efendi tarafından yapılan duada hazır bulunmuşlardır…”

Etiketler: , ,
Standart

Bayram Töreni

“Kurban Bayramı Alayı Cuma günü Beşiktaş’ta Sinanpaşa Camii şerifinde gerçekleştirilmiştir. Padişahımız ezani saatle ikide Yıldız Sarayı’ndan saltanat faytonuyla Beşiktaş’ta Sinanpaşa Camiine gelmişlerdir. İçlerinde bakanların, Senato ve temsilciler meclislerinin başkanlarının ve askeri komuta kademesi ve diğer üst düzey devlet erkânının tören kıyafetleri üzerlerinde olduğu halde karşılama töreni gerçekleştirilmiştir. Padişahın camiye geliş esnasında yirmi bir pare top atışıyla selamlama töreni yapılmıştır. Padişahımız Bayram Namazını kıldıktan sonra görkemi bir alay eşliğinde Dolmabahçe Sarayına geçmişlerdir…”

Etiketler: , , , , ,
Standart

Surre Humayun Alayı

“Osmanlı Saltanatı’nın güzel adetlerinden olan Surre-i Humayun alayı dün Dolmabahçe Sarayı’nda yapıldı. Padişah hazretleri öğleden sonra Yıldız Sarayı’ndan Dolmabahçe Sarayı’na gelmişler, bakanların tebriklerini kabulden sonra resmi elbiselerini giyinmiş olarak 1. kat Salonuna gitmiş ve orada emanet torbalarını bizzat kendileri mühürlemişlerdir.

O sırada kendilerine Veliaht Vahideddin Efendi ve bakanlar eşlik etmekteydi. Halife hazretleri, kürsü şeyhleri, hatip efendiler, ve ulema tarafından okunan Kur’an ve Fetih suresini dinleyip ardından duahan efendinin duasına katılmışlardır.”

Etiketler: , , , ,