Page 1
Standart

Çanakkale Ziyareti İzlenimlerinden

İmparator Hazretleri Arıburnu’nda

1- İmparator Hazretleri, 2 Enver Paşa, 3 Cevat Paşa, 4 Esad Paşa

İmparatoru üzerinde Mareşal üniforması, başında kabalak olduğu halde ve yanındaki erkan ile gösteren bu fotoğraf bizzat İmparatorun arzusu üzerine özel fotoğrafçımız tarafından çekilmiştir.

Çanakkale’de Hamidiye Tabyasında özel olarak hazırlanan büyük kabartma harita üzerinde imparator hazretlerine Çanakkale Muharebeleri ve 18 Mart’ta cereyan eden büyük destanı anlatırken.

Etiketler: , , , , , ,
Standart

İmparator Wilhelm’in Çanakkale Seyahatleri

Yavuz’un Çanakkale’ye gelişi

İmparator hazretleri Çanakkale’ye ayak basmasının ardından tabya personeli ile görüşürken (1. İmparator Hazretleri 2. Enver Paşa 3. Ozdom (Usedom) Paşa)

İmparator hazretleri Arıburnu’nda kendilerine verilen açıklamayı dinlerken

İmparator hazretlerinin otomobilleri Seddülbahir’den hareket ederken

(1. İmparator hazretleri 2. Enver Paşa hazretleri)

Alman İmparatoru Wilhelm’in Çanakkale savaş alanlarına yaptıkları ziyaret ülkemizde gerçekleştirdikleri gezinin en önemli bölümü oluşturması pek doğaldır. Çünkü nasıl ki Alman milleti bugün savaşta beceri ve yeteneği ile dünyanın en önde gelen bir milleti ise, Osmanlılar da  Çanakkale’de gösterdikleri dik duruş ve kahramanlıkla dünya tarihinde benzerine rastlanamayan bir kahramanlığın sahibidir. Bundan dolayı değerlerine sahip çıkmanın bedelinin kanla ödendiği bu sahneyi İmparatorun ziyaretinin ne kadar öneme ve ayrıcalığa sahip olduğunu tasdik etmekte kimse tereddüt etmez.

İstanbul’dan Hareket:

İstanbul’dan Salı günü akşamı yani Çarşamba gecesi hareket edildi. İmparator hazretleri o akşam saat 10 sularında Çırağan Sarayı’nın iskelesine inmişler daha sonra istimbotla Yavuz’a binmişler ve orada Harbiye Nazırı(Savunma Bakanı) Enver Paşa tarafından karşılanmışlardır…”

Etiketler: , , , , , , , ,