Page 1
Standart

Filistin’de Durum

“1.Filistin Cephesi’nde savaşın durumunu ve İngiliz Cephesi’ni ayrıntılarıyla gösteren harita.

2. Gazze muharebelerinde uğradığı yenilgiler nedeniyle Filistin Cephesi Komutanlığından alınan General Murray.

İngilizler, 1. Dünya Savaşı’nda bize karşı giriştikleri harekâtın hemen hepsinde başarısızlığa uğradılar. Çanakkale saldırısı tam anlamıyla sonuçsuz kalmış, Irak Harekâtı İngiltere’yi baştan başa sarsacak kadar büyük bir rezalete sebebiyet vermiş ve diğer saldırıları dahi sönüp gitmiş olduğu gibi Filistin yahut Sina saldırısı da Gazze’deki kahramanlarımızın cesaret dolu, gözü pek savunmaları karşısında çölün kumlarına saplanıp kalmıştır. İlkbaharda gerçekleşen Gazze muharebelerinde İngilizler güçlü süvari birliklerine, her boyutta toplarına, tank denen zırhlı araçlarına ayrıca sol kanattan donanmaları yardımına ve sayıca çok üstün olmalarına rağmen zafer yine kahraman Türk birliklerinin olmuştur.”

Etiketler: , , , , , ,
Standart

Resmi Tebliğ

“21 Mayıs 1917 tarihiyle Genel Karargâh’tan bildirilmiştir:

2-Dünkü Resmi Tebliğde bildirilen Mersin bombardımanı esnasında düşman gemilerinin açtığı ateş sebebiyle İngilizlere ait büyük bir yağ fabrikası tamamen yıkılmıştır.

3-Hicaz’da asiler paraya tapan bir takım hainlerin kandırmasıyla şimdiye kadar hiçbir yabancının giremediği mübarek Hicaz bölgesinin sahil kesimine İngilizleri soktular. Bu asilerin Medine tren hattına karşı bütün saldırıları her defasında büyük kayıplar verdirilerek püskürtülmüş ve cezalarını bulmuşlardır… (Milli).”

 

Etiketler: , , , ,