Page 1
Standart

İzmir’de Rumların Yunanlılar Lehinde Gösterileri

“Telgraf kablolarının tamir ve resmi haberleşmenin sağlanması için gereken çalışmaları yapmak üzere İzmir Limanına bir İngiliz torbidosunun girişini fırsat bilen İzmir Rumlarının bazı aşırı gösterilerde bulunduklarını maalesef haber alıyoruz. Göstericiler şehrin en gözde Kordon Boyu’nu Yunan bayrakları ile süslemişlerdi. Torpidonun limana demirlemesinin ardından Rum Metropolithanesi’nden bir rahip kendine özgü dini kıyafetler içerisinde torpidoya gitmiş ve gemiye çıkacağı sırada elindeki tabancayı boşaltmak suretiyle kendince bir karşılama töreni gerçekleştirildikten sonra gemideki İngiliz bayrağını öperek bir ayin yapmıştır. Bazı kiliselerde ayinler esnasında İzmir’in Yunanistan’a ilhakı korkusuzca dile getirilmiştir.”

 

Etiketler: , ,
Standart

500 Bin Lira Dolandırıcılık

“İzmir’de ticaret yapan bazı kişiler tarafından bir sahte şirket kurulmuştur. Şirketin yöneticiliğini Andria Yorgiyadi adında birinin yaptığı anlaşılmıştır. Söz konusu bu şirket şimdiye kadar esnafı beş yüz bin lira kadar dolandırmıştır. Yönetici Andrai Yorgiyadi en sonunda yakalanmış ve suç ortaklarının da meydana çıkarılması için sıkı araştırma ve kovuşturmaya başlanılmıştır.”

Etiketler: ,
Standart

Kadınlar Pazarında

“Pazarcılık yapan Kadınlar hakkında şimdiye kadar birçok dedikodu işitmiştim. I.Dünya Savaşı yıllarında silahaltına alınan erkeklerden boş kalan ticaret sahasını doldurmak için kadınlardan oluşan bir esnaf tabakası ortaya çıkmıştı. Bu kadınlar Mudanya-Tire-İzmir yoluyla İstanbul’a getirebildikleri eşyayı Galata rıhtımının arkasında tezgaha koyarak burasını bir pazara çevirmişler. Bu kadınlara dair işittiğim sözler ben de öteden beri bir araştırma merakı doğurmuştu.  Özellikle dedikodular arasında bu kadınların üç yüz dirhem eskimiş tereyağına 100 dirhem yoğurt eklemek suretiyle vücuda getirdikleri karışımı İstanbullulara taze tereyağı diye kandırmak gibi maharetler de gösterdiklerini duydukça bu merakım gittikçe artıyordu…”

 

Etiketler: , , , ,
Standart

Resmi Tebliğ

“31 Mart 1917 tarihiyle Genel Karargahtan bildirilmiştir:

4- 30.3.1917 günü öğleyin saat on ikide savaş uçaklarımızdan biri İzmir civarında iki düşman savaş uçağını düşürdü. Düşen bu uçaklardan biri çift kanatlı Fireman sisteminde olup pilot ve gözlemcisi esir edildi. Diğeri Nieuport sisteminde olup havadaki mücadele esnasında İzmir yakınındaki Buca civarında düşürüldü. Pilotuyla, gözlemcisi ölü olarak ele geçirildi. (Milli)”

Etiketler: , ,
Standart

Osmanlı Piyangosu

-Birincisi Bu Pazartesi Çekiliyor-

“Toplam bilet 2.600 adet olup yarısına karşılık gelen 1.300 bilete her halükârda tam ya da biraz ikramiye isabet edeceğinden bu çekilişte kazanma olasılığı pek yüksektir. Biletler tükenmek üzeredir. Çekilişe katılmak isteyenler bir an önce bilet almalıdır. Biletlere ödül taahhüt eden Mordahay Levi ve Binyamin Devidas efendilerin İzmir’deki idare merkezlerinde ve İstanbul’da Köprübaşında Valide Sultan Han’ında 16 numarada bulunan piyango şubesinde satılır. Taşra siparişleri memnuniyetle temin edilir.”

Etiketler: , , , ,