Page 1
Standart

Bayram Töreni

“Kurban Bayramı Alayı Cuma günü Beşiktaş’ta Sinanpaşa Camii şerifinde gerçekleştirilmiştir. Padişahımız ezani saatle ikide Yıldız Sarayı’ndan saltanat faytonuyla Beşiktaş’ta Sinanpaşa Camiine gelmişlerdir. İçlerinde bakanların, Senato ve temsilciler meclislerinin başkanlarının ve askeri komuta kademesi ve diğer üst düzey devlet erkânının tören kıyafetleri üzerlerinde olduğu halde karşılama töreni gerçekleştirilmiştir. Padişahın camiye geliş esnasında yirmi bir pare top atışıyla selamlama töreni yapılmıştır. Padişahımız Bayram Namazını kıldıktan sonra görkemi bir alay eşliğinde Dolmabahçe Sarayına geçmişlerdir…”

Etiketler: , , , , ,
Standart

Surre Humayun Alayı

“Osmanlı Saltanatı’nın güzel adetlerinden olan Surre-i Humayun alayı dün Dolmabahçe Sarayı’nda yapıldı. Padişah hazretleri öğleden sonra Yıldız Sarayı’ndan Dolmabahçe Sarayı’na gelmişler, bakanların tebriklerini kabulden sonra resmi elbiselerini giyinmiş olarak 1. kat Salonuna gitmiş ve orada emanet torbalarını bizzat kendileri mühürlemişlerdir.

O sırada kendilerine Veliaht Vahideddin Efendi ve bakanlar eşlik etmekteydi. Halife hazretleri, kürsü şeyhleri, hatip efendiler, ve ulema tarafından okunan Kur’an ve Fetih suresini dinleyip ardından duahan efendinin duasına katılmışlardır.”

Etiketler: , , , ,